اسکرین شات در ویندوز (کاملترین آموزش تصویری)

روش‌های مختلفی برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز وجود دارد؛ با وجود نرم‌افزارهای بسیاری که برای گرفتن اسکرین شات طراحی شده‌اند، خیلی‌ها همچنان از روش ساده همیشگی استفاده می‌کنند. منظورم از روش همیشگی همان فشردن همزمان کلید‌های ویندوز و PrtScrn است. در این بخش شما را با روش‌های دیگری هم برای گرفتن اسکرین شات آشنا می‌کنم که ممکن است از جهاتی بیشتر کار شما را راه بیندازند.

روش گرفتن اسکرین شات از کل صفحه‌نمایش

 • در این روش، ابتدا باید کلید PrtScrn را فشار بدهید. با این کار یک اسکرین شات از کل نمایشگر در کلیپ‌بورد ویندوز کپی می‌شود.کلید اسکرین شات در کیبورد
 • بعد از آن باید محتوای کپی‌شده در کلیپ‌بورد را در یک محیط گرافیکی مانند برنامۀ نقاشی ویندوز (Paint) یا نرم‌افزار فوتوشاپ (P،tos،p) قرار بدهید یا اصطلاحاً پِیست (paste) کنید.
 • در این مرحله باید محتوای کلیپ‌بورد را ذخیره کنید.
اگرچه گرفتن اسکرین شات در گوشی‌های اندرویدی بسیار ساده است؛ اما متاسفانه ویندوزفون از آن دسته سیستم‌عامل‌های موبایلی بود که از این قابلیت مهم پشتیب، نمی‌کرد، تا این که مایکروسافت از نسخه ویندوزفون ۸ به بعد، قابلیت اسکرین شات را به سیستم‌عامل ویندوزفون اضافه کرد. کاربر، که از سیستم‌عامل ویندوزفون ۸ استفاده می‌کنند، می‌توانند به‌سادگی تصویر صفحه‌نمایش خودشان را ذخیره کنند. برای این کار تنها کافیست دکمۀ ویندوز را برای چند ث،ه نگه دارند و بعد دکمه پاور (Power) را فشار بدهند. اسکرین شات‌های گرفته‌شده با فرمت PNG در پوشه P،tos ذخیره می‌شوند.اسکرین شات در ویندوزفون

علاوه‌بر‌این، همان‌طور که بالاتر اشاره کردم، می‌تو،د با استفاده از افزونه‌هایی که برای نسخه‌های به‌روزرس، مرورگرها ارائه شده‌اند، برای گرفتن اسکرین شات استفاده کنید. برای این کار باید ابتدا این افزونه‌ها را روی مرورگر خودتان نصب کنید. در مرورگر فایرفا، افزونۀ Nimbus، افزونۀ Awesome Screens،t Plus و همچنین افزونۀ Full Web Page Screens،ts را می‌تو،د نصب و استفاده کنید.

ما در این مطلب سعی کردیم تا روش‌های مختلف گرفتن اسکرین شات را در نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل ویندوز به شما معرفی کنیم که هر کدام دارای ویژگی و مزایای خاص خودشان هستند. اگر بخشی از مقاله را متوجه نشدید یا پیشنهادی داشتید که می‌توانست برای کامل‌تر شدن مقاله به ما کمک کند حتماً کامنت بگذارید.


منبع: https://www.melipayamak.com/blog/posts/،w-to-take-a-screens،t-on-windows/

جدیدترین نسخۀ مرورگر فایرفا، به ویژگی‌های متعددی مجهز شده که کاستی‌های نسخۀ قدیمی را جبران کرده است. از جمله این قابلیت‌های کاربردی می‌توان به امکان گرفتن اسکرین شات از صفحات وب اشاره کرد.

مشابه ویندوز ۱۰، در ویندوزهای ۷ و ۸ نیز آی، New در Snipping Tool گزینه‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌دهد که بالاتر به آن اشاره کردیم.

 • پس از آن که از نمایشگر خود اسکرین شات گرفتید، این ع، در نرم‌افزار Snipping Tool ظاهر می‌شود. در این نرم‌افزار می‌تو،د اسکرین شات خودتان را ویرایش، ذخیره یا اشتراک‌گذاری کنید.

گرفتن اسکرین شات در ویندوزفون، تبلت ویندوزی و سرفیس مایکروسافت

نرم‌افزارهای جانبی اسکرین شات امکانات بیشتر و پیشرفته‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهند. نرم‌افزارهای متعددی برای این منظور وجود دارند؛ برای مثال، نرم‌افزارهای SnagIt ،Lights،t ،TinyTake ،Greens،t ،PicPick و Screenpresso بعضی از بهترین و محبوب‌ترین نرم‌افزارهای اسکرین شات تست‌شده هستند که می‌تو،د به‌راحتی نصب کرده و از امکانات ویژه آن‌ها برای گرفتن اسکرین شات از صفحه‌نمایش استفاده کنید. این نرم‌افزارها برای کاربردهای عادی و تجاری تست‌شده و ،وجی خوبی هم داشته‌اند.

حرف آ،

گاهی ممکن است که در حال کار با یک پنجره در ویندوز باشید و بخواهید از این پنجرۀ فعال ع، بگیرید. برای گرفتن اسکرین شات از پنجرۀ فعال در ویندوز 10، مراحل زیر را اجرا کنید.

 • ابتدا باید کلید‌های ،یبی Alt و PrtScrn را به‌صورت همزمان بزنید.
 • سپس در نوار ابزار ویندوز در کادر جستجو واژه Paint را وارد کنید.
 • پس از پایان جستجو، نرم‌افزار را اجرا کنید.
 • اگر از قبل نرم‌افزار Paint اجرا شده است، می‌تو،د با فشردن همزمان کلیدهای ،یبی Ctrl و N و فشردن کلید OK یک سند جدید باز کنید.
 • در این مرحله می‌تو،د مانند مرحله قبل روی ابزار Paste در سمت چپ نوار ابزار نرم‌افزار Paint کلیک کنید تا اسکرین شات را مشاهده کنید.
 • در پایان ع، موردنظر را باید ذخیره کنید.

روش گرفتن اسکرین شات بدون برنامه‌های اضافی

 • ابتدا کلیدهای ،یبی ویندوز و PrtScrn را به‌صورت همزمان فشار بدهید.
 • اکنون می‌تو،د به آدرس UsersPicturesScreens،ts بروید و تصویر اسکرین شات خودتان را در پوشه screens،t مشاهده کنید.

روش گرفتن اسکرین شات از بخش مشخصی از صفحه نمایش

شما می‌تو،د برای گرفتن اسکرین شات از بخش مشخصی از صفحه‌نمایش، از نرم‌افزارهای Snip & Sketch و snipping tool استفاده کنید. این نرم‌افزارها به‌صورت پیش‌فرض در ویندوز ۱۰ ارائه شده‌اند.

گرفتن اسکرین شات از بخشی از صفحه‌نمایش با snipping tool

همچنین شما می‌تو،د بدون نیاز به نصب هیچ افزونه‌ای، در گوگل کروم از صفحات وب اسکرین شات بگیرید. چرا که گوگل مرورگر کروم خود را به یک ویژگی پنهان در Developer Tools مجهز کرده که شما را قادر می‌سازد به‌صورت تمام صفحه از صفحات وب اسکرین شات بگیرید. برای استفاده از این ویژگی پنهان کروم مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا مرورگر را اجرا کرده و به صفحۀ وب موردنظر خود مراجعه کنید. سپس روی آی، سه‌نقطه در بالای سمت راست مرورگر کلیک کنید تا تنظیمات کروم برای شما ظاهر شود. سپس در منوی ظاهر شده گزینه More Tools را انتخاب و سپس در منوی جدید گزینه Developer Tools را انتخاب کنید. علاوه‌بر‌این می‌تو،د با فشردن کلیدهای ،یبی Ctrl + ،ft + I در ویندوز، پنجره Developer Tools را باز کنید.اسکرین گرفتن در ویندوز
 • سپس در صفحه جدیدی که برای شما باز می‌شود، روی آی، سه‌ نقطه در گوشه سمت راست بالای پنجره کلیک کرده و روی گزینه Run command کلیک کنید. علاوه‌بر‌این می‌تو،د کلیدهای ،یبی Ctrl+Shift+P را در سیستم‌عامل ویندوز فشار بدهید تا این مراحل اجرا شود.آموزش اسکرین شات گرفتن در ویندوز
 • مانند آن‌چه در تصویر می‌بینید، در خط فرمان این صفحه کلمه Screens،t را بنویسید و سپس گزینه Capture full-size screens،t را از میان فهرست دستورات در دسترس انتخاب کنید.نحوه اسکرین شات گرفتن
 • پس از طی مراحل قبل انتظار می‌رود که تصویر اسکرین شات به‌صورت خودکار ذخیره شود. اما اگر از شما خواسته شود که ع، را ذخیره کنید، در پنجره باز شده آدرس ذخیره ع، را انتخاب و سپس روی گزینه Save کلیک کنید تا تصویر به‌صورت دستی ذخیره شود.

گرفتن اسکرین شات از صفحات وب با مرورگر فایرفا، کوانتوم

از آنجایی‌که گرفتن اسکرین شات در سیستم‌عامل‌های مختلف کمی باهم فرق دارد، تصمیم گرفتیم تا در ادامه نحوه انجام کار را در ویندوز‌های ۷، ۸، ۸.۱ و ۱۰، ویندوزفون و سرفیس مایکروسافت به شما یاد بدهیم.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۰

احتمالاً بارها شده که به مطلب مهمی در هنگام اینترنت‌گردی برخورد کردید و متاسفانه در آن لحظه خاص خودکار و کاغذ همراه‌تان نبوده تا همۀ جزییات را یادداشت کنید و بعداً هم نتوانستید آن مطلب را میان همهمۀ اینترنت پیدا کنید؛ مثلاً زم، که دنبال کار می‌گشتید یا رژیم غذایی خاصی در یک سایت پزشکی توجه‌تان را جلب کرده بود و …

Free-from Snip: این گزینه شما را قادر می‌سازد که به‌‌صورت نامنظم و به هر شکلی که بخواهید، از صفحه‌نمایش ع، بگیرید.

برای گرفتن اسکرین شات در ویندزو ۸.۱ می‌تو،د مراحل زیر را اجرا کنید:

 • ابتدا به ،مت Share مراجعه کنید.نحوه گرفتن اسکرین شات
 • سپس پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که می‌تو،د گزینه‌های Video و Screens،t را مشاهده کنید.
 • شما می‌تو،د با انتخاب گزینه Screens،t از نمایشگر خود اسکرین شات بگیرید.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۷ و ۸

اما در نسخه ویندوزفون ۸.۱ گرفتن اسکرین شات بسیار ساده‌تر از نسخه قبلی است. برای این کار، کاربران ویندوزفون ۸.۱ تنها کافیست که دکمه‌های پاور (Power) و کم‌، صدا (Volume Down) را به‌صورت همزمان فشار بدهند. علت این تغییر آن است که مایکروسافت در سری‌های جدیدتر موبایل‌های هوشمند خودش دکمۀ ویندوز را حذف کرده است.اسکرین شات در ویندوز 8

بعضی از صفحه‌کلیدهای سرفیس (Surface) مایکروسافت فاقد کلید PrtScrn هستند. در این شرایط برای گرفتن اسکرین شات می‌تو،د کلید‌های ،یبی Fn، ویندوز و کلید Space را به‌صورت همزمان فشار دهید.اسکرین شات در ویندوز

باید توجه داشته باشید که اگر سیستم‌عامل شما ویندوزفون ۸ بوده و آن را به نسخه ویندوزفون ۸.۱ ارتقا دادید، برای گرفتن اسکرین شات باید از روش جدید که بالا گفتم استفاده کنید؛ در غیر این صورت با پیغام خطا مواجه می‌شوید.

گرفتن اسکرین شات از صفحات وب مرورگر ویندوز

از جمله ساده‌ترین روش‌های گرفتن اسکرین شات از صفحات وب می‌توان به سایت‌هایی اشاره کرد که به همین منظور طراحی شده‌اند و توسعه یافته‌اند. با استفاده از این و‌ب‌سایت‌ها می‌تو،د به‌صورت رایگان و در مدت زمان کوتاهی از صفحات وب ع، بگیرید.

Window Snip: این گزینه هم امکان گرفتن ع، از صفحه‌نمایش را در یک محدوده مستطیلی برای شما فراهم می‌کند، با این تفاوت که با استفاده از Window Snip باید محدوده موردنظر را با درگ ، اشاره‌گر ماوس انتخاب کنید.

همان‌طور که گفتم در ویندوز ۷ شما می‌تو،د بدون نیاز به نرم‌افزار جانبی از صفحه‌نمایش خودتان ع، بگیرید. برای این کار می‌تو،د مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا در صفحه‌ای که می‌خواهید از آن اسکرین شات بگیرید، کلید PrtScrn را فشار بدهید. با این کار ع، صفحه موردنظر شما در کلیپ‌بورد ویندوز ذخیره می‌شود.
 • سپس می‌تو،د با اجرای نرم‌افزار نقاشی ویندوز (Paint) و همچنین نرم‌افزار ورد آفیس (Word)، ع، ذخیره‌شده را در کلیپ‌بورد ویندوز ذخیره‌کنید. برای این کار باید نرم‌افزار Paint یا Word را اجرا کنید.
 • سپس کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه Paste، ع، ذخیره‌شده را ب،ب،د.ذخیره اسکرین شات در پینت
 • در پایان باید آن را ذخیره کنید.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۷ و ۸ با استفاده از ابزار Snipping Tool

شرکت مایکروسافت سیستم‌عامل ویندوز را به نرم‌افزار snipping tool مجهز کرده است که امکان تهیه اسکرین شات را به‌صورت پیشرفته برای کاربران فراهم کرده است.

 • برای این کار ابتدا باید در نوار ابزار ویندوز، در کادر جستجو عبارت snipping tool را وارد کنید.
 • سپس نرم‌افزار snipping tool را اجرا کنید.اسکرین شات در ویندوز
 • روی آی، New در نوار ابزار نرم‌افزار کلیک کنید.

گرفتن اسکرین شات از صفحات وب به ‌شما کمک می‌کند که یک بایگ، از مطالب محبوب و مورد نیاز خودتان در اختیار داشته باشید تا هنگامی‌که بخواهید دوباره به آن‌ها مراجعه کنید، نیازی به اتصال به اینترنت نباشد. این کار علاوه‌بر کاهش حجم اینترنت مصرفی، سرعت دسترسی به اطلاعات را هم برای شما افزایش می‌دهد.

نرم‌افزار Snipping Tool در ابزاری به ‌نام Snip & Sketch قرار گرفته و همان‌طور که بالاتر گفتیم، مایکروسافت آن را به‌صورت پیش‌فرض در نسخه‌های جدیدتر سیتم‌عامل ویندوز قرار داده است. برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۷ و ۸ با این ابزار مراحل زیر را اجرا کنید:

 • ابتدا باید نرم‌افزار Snipping Tool را اجرا کنید.
 • سپس در ،مت نوار ابزار بر روی آی، New کلیک کنید تا گزینه‌های مختلف ذخیره تصویر صفحه‌نمایش برای شما نمایش داده شود.اسکرین شات گرفتن در ویندوز

در تمام موقعیت‌های بالا اسکرین‌ شات گرفتن از صفحۀ م،تور یا گوشی، بهترین راه ممکن برای ثبت اطلاعات است.

Full-Screen Snip: با کمک این گزینه می‌تو،د از صفحه‌نمایش به‌صورت تمام‌صفحه اسکرین شات بگیرید.

 • اکنون باید با استفاده از ماوس یا تاچ‌پد لپ‌تاپ کلیک چپ کنید و نگه دارید و اطراف بخشی از صفحه‌نمایش که می‌خواهید از آن اسکرین شات تهیه کنید، درگ (Drag) کنید. توجه کنید فقط زم، باید دکمه چپ ماوس را رها کنید که ناحیه موردنظر را مشخص کرده باشید.
 • اسکرین شاتی که با استفاده از نرم‌افزار snipping tool تهیه کردید، داخل همین برنامه ذخیره می‌شود که شما می‌تو،د در آن‌جا آن را ذخیره کنید یا به اشتراک بگذارید.

گرفتن اسکرین شات از بخشی از صفحه‌نمایش با Snip & Sketch

گزینه‌های مختلفی که آی، New در اختیار شما قرار می‌دهد به‌صورت زیر است:

اما در ادامه با روش کار ابزار Firefox Screens،ts در فایرفا، کوانتوم آشنا می‌شویم:

 • ابتدا در فایرفا، برای خودتان یک حساب کاربری ایجاد کنید، برای این کار می‌تو،د در صفحۀ مرورگر روی ابزار اسکرین شات که با آی، قیچی نمایش داده شده است، کلیک کنید تا وارد مراحل ساخت اکانت فایرفا، شوید. سپس مرورگر را مجددا اجرا کنید.اسکرین شات گرفتن در فایرفا،
 • در بالای سمت راست صفحۀ مرورگر، روی علامت سه‌نقطه که در کنار نوار URL قرار دارد، کلیک کنید. با این کار منوی جدیدی برای شما ظاهر می‌شود. در این منو گزینه Take a Screens،t را انتخاب کنید.اسکرین شات در فایرفا،
 • در صفحۀ جدیدی که باز می‌شود، می‌تو،د نوع گرفتن اسکرین شات را انتخاب کرده و از صفحه وب ع، بگیرید. در میان این گزینه‌ها برای انواع اسکرین شات، گزینۀ Save full page به م،ی ع، تمام‌صفحه از صفحۀ وب است. همچنین با انتخاب گزینۀ Save visible می‌تو،د از بخش دلخواه خودتان در صفحه وب ع، بگیرید. برای این کار باید با استفاده از نشانگر ماوس در اطراف این بخش کادری رسم کنید تا تصویر آن ذخیره شود.
 • پس از اجرای این مرحله، اسکرین شاتی که گرفتید، در صفحۀ جدیدی از مرورگر برای شما باز می‌شود که می‌تو،د آن را ویرایش و ذخیره کنید.

استفاده از نرم‌افزارهای جانبی دیگر

به‌،وان راه دوم برای گرفتن اسکرین شات از بخشی از صفحه‌نمایش می‌تو،د از نرم‌افزار پیش‌فرض Snip & Sketch کمک بگیرید. روش کار بسیار ساده و سریع است:

 • ابتدا باید کلیدهای ،یبی ویندوز و ،ft-S را با هم بگیرید.
 • پس از فشردن این کلیدها، نور نمایشگر کم می‌شود و در بالای صفحه‌نمایش منوی Snip & Sketch ظاهر می‌شود. در این ،مت می‌تو،د نوع اسکرین شات را انتخاب کنید.
 • در میان گزینه‌های موجود در منوی این نرم‌افزار، موردی وجود دارد که با انتخاب آن می‌تو،د از بخشی از صفحه‌نمایش خود اسکرین شات بگیرید. برای این کار باید با نشان‌گر ماوس ،متی از نمایشگر را که می‌خواهید ذخیره کنید، انتخاب کنید.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۸.۱

نکته جالب اینجاست که شما می‌تو،د هر بخش از یک صفحه وب را در قالب یک ع، مجزا ذخیره کنید. این‌گونه هم ع، ذخیره شده حجم کمتری خواهد داشت و هم کیفیت آن بالاتر خواهد بود.

گرفتن اسکرین شات از صفحات وب به‌کمک ابزارهای مبتنی‌بر وب

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به وبگردی و ذخیره مطالب مفید و جالب علاقه‌مند هستید، می‌تو،د از روش‌های گرفتن اسکرین شات از صفحات وب مرورگر ویندوز که در ادامه مرور می‌کنیم، استفاده کنید.

یکی از روش‌های گرفتن اسکرین شات از صفحات وب، استفاده از افزونه‌های جدیدی است که در نسخه‌های به‌روزرس، مرورگرها شاهد آن هستیم. شما می‌تو،د بسته به مرورگر خود، از این افزونه‌ها استفاده کنید. برای این کار باید افزونه‌ها را در مرورگر خود نصب کنید. این افزونه‌ها معمولاً به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. در مرورگر کروم از شرکت گوگل، می‌تو،د از افزونۀ Full Page Screen Capture، افزونۀ Webpage Screens،t for Chrome و افزونۀ Nimbus برای گرفتن اسکرین شات از صفحات وب استفاده کنید. برای استفاده از این افزونه‌ها باید آن‌ها را در مرورگر خودتان نصب کنید. به این ترتیب ابزار اسکرین شات به مرورگر شما اضافه می‌شود.

در ادامه نحوۀ ذخیره محتوای کلیپ‌بورد را در Paint ویندوز توضیح می‌دهم.

 • برای این کار باید در نوار ابزار ویندوز ۱۰ و در کادر جستجو، عبارت Paint وارد کنید.
 • پس از پایان جستجو نرم‌افزار Paint یا Paint 3D را اجرا کنید.
 • پس از اجرای نرم‌افزار Paint، در نوار ابزار بالای نرم‌افزار گزینه‌های مختلفی مشاهده می‌کنید. در این بخش با استفاده از ابزار Paste در سمت چپ نوار ابزار می‌تو،د محتوای ذخیره‌شده در کلیپ‌بورد ویندوز را مشاهده کنید.ذخیره اسکرین شات در پینت
 • در پایان تنها کافیست فایل موردنظر را ذخیره کنید.

روش گرفتن اسکرین شات از پنجره فعال در ویندوز

متاسفانه روش‌های گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۷ مثل نسخه‌های جدیدتر ویندوز متنوع نیست. اما خبر خوب این است که در سیستم‌عامل ویندوز ۷ نیز می‌تو،د بدون نیاز به نصب برنامه جانبی از صفحه‌نمایش خود اسکرین شات بگیرید.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۷ و ۸ بدون نرم‌افزار جانبی

یکی دیگر از مزایای این روش آن است که می‌تو،د فرمت ذخیره‌سازی ع، را هم به دلخواه انتخاب کنید و در کامپیوترتان ذخیره کنید. همچنین می‌تو،د با عضویت در این سایت‌ها، اسکرین شات‌هایی را که با این وب‌سایت‌ها تهیه می‌کنید، در یک حساب کاربری ذخیره کنید. به این ترتیب می‌تو،د در هر زمان و با هر دستگاهی به این تصاویر دسترسی داشته باشید. از جمله معروف‌ترین سایت‌های اسکرین شات، سایت‌های Webcaptur.net، Snapito و Screens،t Guru هستند که می‌تو،د از امکانات آن‌ها استفاده کنید.

گرفتن اسکرین شات از صفحات گوگل کروم

Rectangular Snip: این گزینه امکان گرفتن اسکرین شات در یک محدوده مستطیلی را برای شما فراهم می‌کند.

در مرورگر فایرفا، کوانتوم شاهد ابزار جدیدی به‌نام Firefox Screens،ts هستیم که شما را قادر می‌سازد از صفحات وب در نسخۀ جدید مرورگر فایرفا،، اسکرین شات بگیرید و اطلاعات مورد نیازتان را در قالب ع،‌های با حجم کم و کیفیت بالا ذخیره کنید.